Депресия | Тревожност | Хроничен стрес | Бърнаут | Загуба | Взаимоотношения | Родителстване 

Блог

Бърнаут синдром - защита или нападение?


Бърнаут синдрома се характеризира с 3 стадия - на Напрежение, на Резистенция и на Изтощение. Въпреки че те се възприемат в своята логична последователност, често повече от един стадий е активен в даден момент и е възможно да сме достигнали ниво на Резистенция или Изтощение, но това да не е намалило нивото на Напрежение, тъй като сме били изложени на нови стресори или сме преживели травматични събития.

Според Б. Б. Бойко професионалното прегаряне е личностен механизъм за психологическа защита, който изключва емоционалния отговор към външни събития или стресори. Бърнаут синдрома ни помага да пестим енергия, но ни дезадаптира емоционално и влияе негативно на взаимоотношенията.

В допълнение, най-новите изследвания в областта откриват, че бърнаут синдрома сам по себе си играе ролята на стресор - налага ни се да продължим да функционираме, но вече придружени и от симптомите на бърнаут синдрома.

В своя тест за професионално прегаряне Б. Б. Бойко изследва и трите стадия или фази на бърнаут синдрома с помощта на 3 скали, като всяка от тях се определя от 4 фактора. Настоящето изследване обобщава резултатите от тестовете на 75 професионалисти мъже и жени в България.

Фазата на Напрежение е по-малко изразена в сравнение с фазите на Резистенция и Изтощение. Тя е напълно формирана при 40% от участниците и е в етап на формиране при 20% от тях. Третата фаза на синдрома е формирана при 50% от професионалистите, а при 22.6% от тях е в стадий на формиране. Резултатите показват, че втората фаза - на Резистенция, е най-силно изразена сред участниците в настоящата извадка - напълно формирана е при 65.3%, а при 22.6 % от тях е в процес на формиране. Според данните вторият стадий е активен при почти 90% от участниците.

Травматичните преживявания и наличието на симптоми на тревожност и депресия, изразяващи се в безпокойство от качеството на работа, наличие на конфликтни взаимоотношения в екипа и свръхнатоварването - психическо и физическо са основни фактори за формирането на първата фаза на бърнаут синдрома - Напрежение. Усещането за потиснатост и неудовлетвореност играят по-малка роля във формирането на тази фаза.

Най-ярко изразена характеристика на фазата на Резистенция е икономисването на емоции, което се отразява в невъзможност да се преработят служебните преживявания докрай, пренасяне на отрицателните емоции от работа вкъщи, както и избягване на общуване със семейството и приятелите. Също така повече от половината участници са склонни да използват стратегията икономисване на задължения за справяне с високите нива на стрес и напрежението, като те обръщат по-малко внимание на партньора си, ходят без желание на работа и позволяват на емоциите им да влияят на работните взаимоотношения. Често личните предпочитания влияят на поведението и съществува риск конфликтните взаимоотношения да ескалират. 

Третата фаза на Изтощение е най-силно представена от феномена деперсонализация и наличието на негативни вярвания за другите, дистанцираност и избягване. Има данни за незрялост по отношение на емоциите и тяхното изразяване, което се изразява в  липса на контрол над негативните емоции и отсъствие на умения за възстановяване на емоционалния баланс. Сред участниците понякога се срещат и хронични физически или психически симптоми като високо кръвно, главоболие, пробождания в сърдечната област, липса на самочувствие, вземане на медикаменти.

Предвид високите резултати на участниците на теста за емоционално прегаряне на Б.Б.Бойко и това, че при повече от половината участници фазите на Резистенция и на Изтощение са напълно формирани, е важно да се отбележи, че професионалистите в България успяват да запазят своята експертност и ефективност, независимо от трудностите във възможно най-висока степен и най-дълго. Също така показват положително отношение към професията и работния процес като цяло. Добър знак е, че емоциите остават запазени, въпреки че понякога са съзнателно потиснати или са несъразмерни на ситуацията, която може да прерасне в конфликт. Въпреки че често избягват споделени преживявания с близки хора, които сами по себе си биха могли да станат източник на положителни емоции и да внесат баланс в емоционалния свят, участниците са достигнали определено ниво на личностна зрялост, при което знаят какво искат в професионален план, мотивирани са да го постигнат и са изградили добри стратегии за справяне. 

На база на тези данни нашият екип препоръчва прилагането на добри практики, утвърдени от СЗО на скрининг, превенция и навременна психотерапия за ограничаване последствията от бърнаут синдрома както за служителите, така и за компаниите.


Можете да направите своя тест тук:

https://www.fupan.bg/TestsAndSurveys/BurnoutTest


                                                Автор: София Димитрова, психолог и психотерапевт